• Spotkanie autorskie z panią Darią Kaszubowską

          • Dnia 29 listopada 2022 roku uczniowie klas 0-VIII oraz przedszkolaki spotkali sie z młodą dzienikarką i pisarką mieszkanką naszej gminy Przodkowo panią Darią Kaszubowską. Na poczatku nasz gość przedstawił pracę dziennikarza, która związana jest z czasopismem ,,Pomerania", a następnie autorka przeszła do omawiana pozycji książkowych przez nią stworzonych.

            Książki, które pani Daria zaprezentowała związane są z naszymi terenami i wiążą się z historią wielu rodzin mieszkających w okolicy Wilanowa i Pomieczyna. Pierwsza opowiada o ,,Marszu śmierci", które szedł przez teren Kaszub, a znaczył swój szlak wieloma masowymi mogiłami. Jedna z nich znajduje się na cmentarzu w Pomieczynie, gdzie co roku nasi uczniowie oddają hołd, tym którzy zginęli w wyniku polityki hitlerowskiej. Druga z książek przedstawia postać i życie jednego z proboszczów parafii Pomieczyno księdza Bronisława Szymichowskiego, który niedawno został patronem szkoły, która znajduje się w tej miejscowości. 

            Pisarka też zapoznała mniejsze dzieci z tematyką swoich następnych książek, które przede wszystkim będą wiązać się z postaciami mitologii kaszubskiej. W książkach, które ukażą się w przyszłym roku pojawią się m.in. :stolemy, kraśnięta.

            Na zakończenie było wspólne zdjęcie, chętni mogli otrzymać na pamiątkę autograf pisarki, a maluchy wzięły udział w rysunkowym quizie, który sprawdzał ich wiedzę zdobytą podczas spotkania .

          • Andrzejkowa nocka w szkole klas V-VIII

          • Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Dawniej traktowane były niezwykle poważnie. Na Kaszubach miały przede wszystkim charakter matrymonialny. Swoją przyszłość próbowali przewidzieć w tym względzie zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy. Z takiego właśnie założenia wyszli uczniowie klas V,VI,VII i VIII uczestnicząc wraz z wychowawczyniami, panią Karoliną, Mariolą i Elą w ,,Andrzejkowej nocce w szkole”, która odbyła się z 25 na 26 listopada.

            Wszyscy wspaniale się bawili, a dobrą muzykę zapewnił Szymon na zmianę z Jakubem. Humory dopisywały, a pizza smakowała wyśmienicie.

            Wiele śmiechu i radości dostarczyły uczestnikom przepowiednie prowadzone przez Karolinę, Kacpra, Filipa, Amelię i Dominikę. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się co przyniesie im los. Nie mniej radości i uśmiechu wywołała zabawa integracyjna, w której nagrodę za zwycięstwo stanowiły mandarynki.

            Całą noc w szkole spędzili ósmoklasiści z panią Elą. Po 23:00, gdy już młodsi uczniowie wrócili do domu najstarsza klasa rozlokowała się w sali numer 1 przygotowując  sobie materace i miękkie podusie.  Gdy na zegarze wybiła pierwsza w nocy, nadal słychać było rozmowy i śmiech. Rano pobudkę w formie piania koguta zorganizowała niewyspana pani Ela. Miny wybudzonych z głębokiego snu śpiochów były  nietęgie, jednak nocka na pewno zostanie zapamiętana i będzie mile wspominana przez wszystkich.

          • Andrzejki w oddziale przedszkolnym

          • W naszym przedszkolu podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Tego dnia w przedszkolu towarzyszyły zabawy, tańce, śpiewy i wróżby andrzejkowe. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy brały udział w zaczarowanych zabawach związanych z tym świętem.

          • 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Obchody "Dnia Misia" w klasie 0. Miś to zabawka, która kojarzy się od razu z przyjacielem z dzieciństwa. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony został w 2002 roku w 100. rocznicę powstania zabawki. Pluszowy miś mimo różnorodności innych zabawek wciąż jest często wybierany przez najmłodszych. Misie stały się także bohaterami bajek oraz filmów tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Miś Coralgol, Miś Uszatek, Miś Paddington, Troskliwe Misie. Jeden z nich doczekał się nawet pomnika na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Tego dnia warto wrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa. Jeśli mamy dzieci, warto odszukać schowane pluszaki z dawnych lat. Jest to wspaniała okazja do wspominania.

          • Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym :)

          • 25 listopada w Przedszkolu obchodzono Dzień Pluszowego Misia podczas, którego każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym pluszakiem. Podczas Dnia Pluszowego Misia prowadzone były zajęcia związane z pluszowymi misiami m.in. taniec z misiem, zabawy ruchowe z misiem itp. Dzieci wykonywały śliczne prace plastyczne. Był to dzień, który dostarczył przedszkolakom wiele uśmiechu oraz radości.

          • 23 listopada uczniowie klas 5-8 uczestniczyli w przedstawieniu profilaktycznym "Hejt" z Teatru "Kurtyna" z Krakowa.

          • Przedstawienie miało na celu przekazanie uczniom wartości wychowawczo-profilaktycznych takich jak: wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, wrażliwość na krzywdę człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi, postawy otwarte na poszukiwanie pomocy, kondycja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zagrożenia dla życia związane z uzależnieniem od alkoholu, uzależnienia behawioralne (od telefonów czy internetu), rozwijanie postaw opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory, konsekwencje prawne wynikające z cyberprzestępczości. Przedstawienie zasponsorowane zostało przez Gminę Przodkowo. 

            Główny bohater spektaklu, komisarz policji Robert Nowak miał za zadaniem złapać szkolnego cyberprzestępcę. W miejscowej szkole jedna z uczennic klasy VI padła ofiarą hejtu internetowego. Ktoś nieznany zaczął wysyłać do uczniów przerobione w programie graficznym zdjęcia, ośmieszające Dorotę. Na wszystkich z nich uczennica miała mieć kontakt z różnymi używkami, wyglądając w sposób kompromitujący. Początkowo zdjęcia pojawiały się w popularnych mediach społecznościowych do których dostęp mieli tylko uczniowie. Niestety na tym się nie skończyło, tajemniczy „ktoś” zdołał włamać się na prywatne konto Doroty dokonując jeszcze większego przestępstwa. Tym razem wszyscy łącznie z rodziną i nauczycielami zaczęli otrzymywać przerobione, kompromitujące fotki. Rozpoczęła się szkolna nagonka na Dorotę a niczemu nie winna uczennica przestała chodzić do szkoły. Rodzice dziewczynki po rozmowie z Dyrekcja i pedagogiem szkolnym postanowili zgłosić sprawę na policję. Zaangażowany w sprawę Komisarz Nowak przesłuchiwał uczniów, którzy mogli być zamieszani w szkalowanie Doroty.

          • Żywa lekcja przyrody - płazy

          • Dużo wiedzy, ciekawostek, zdjęć i przede wszystkim prawdziwe okazy zwierząt na żywej lekcji przyrody. W spotkaniu sponsorowanym przez radę rodziców udział wzięli wszyscy obecni uczniowie naszej szkoły. W zwięzłej i jasnej formule zrozumiałej zarówno dla starszych jak i młodszych uczestnicy lekcji dowiedzieli się jak rozróżniać poszczególne płazy, gdzie można spotkać te popularne zwierzaki, czym się charakteryzują i przede wszystkim, że nie warto się ich obawiać. 

            Uczniowie poznali żabę, ropuchę, gekona, traszkę czy rzekotkę. Informację i zaskakujące fakty na pewno mogły zainteresować, ale zdecydowanie przyćmił je pokaz żywych osobników poszczególnych gatunków płazów, który spotkał się z największym entuzjazmem, szczególnie najmłodszej części widowni. Po spotkaniu na pewno nikt nie pomyli już płaza z gadem i gdy spotka tego pierwszego na łące czy nad błotkiem będzie z nim znacznie lepiej oswojony.

          • Uczniowie klas I-III podczas drugiej lekcji "Leśne opowieści" w ramach czwartej ogólnopolskiej akcji "Dzieci uczą rodziców"

          • Uczniowie klas I-III podczas lekcji poszerzyły wiedzę o mieszkańcach lasu, poznały popularne gatunki drzew, które występują w polskich lasach, a także nabyły wiedzę o tym, czego w lesie robić nie wolno. Dzieci dowiedziały się jak jest zbudowany las, poznały gatunki zwierząt mieszkających w polskich lasach oraz zapoznały się z zasadami przebywania w środowisku, które jest domem dla wielu gatunków zwierząt. 

            Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy aktywnie angażują się w realizację zadań.

          • Dzień Jeża w oddziale przedszkolnym.

          • Dzień Jeża to kolejny nietypowy dzień, który obchodziliśmy w przedszkolu. Tego dnia przedszkolaki zorganizowały „kolczatkowi” urodziny. Miały okazję poszerzyć wiadomości na temat środowiska naturalnego jeży, ich sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci wesoło bawiły się i tańczyły przy piosenkach o jeżu oraz wykonały piękne prace plastyczne.

          • Podsumowanie akcji "Szkoła do hymnu 2022"

          • W ramach akcji MEiN zachęcającej przedszkola, szkoły, placówki oświatowe i polonijne do wspólnego odśpiewania hymnu w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o godzinie 11:11 uczestnicy spotkania odśpiewali hymn. W tym roku akcja odbywa się już po raz piąty. Do wspólnego śpiewania hymnu przystąpiło w sumie 4 152 960 uczniów oraz 396 495 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie do akcji zgłosiło się 20 434 szkół z całego kraju.

            Udział w akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiły także szkoły polskie za granicą. Otrzymaliśmy 359 zgłoszeń ze szkół polonijnych z całego świata, w tym 231 szkół społecznych, 46 szkół przy placówkach dyplomatycznych i 82 szkoły w systemie oświaty kraju zamieszkania.

          • Nasi uczniowie na gminnych i powiatowych zawodach w tenisa stołowego Wspaniały występ naszych reprezentantów na gminnych zawodach w tenisa stołowego i awans na etap powiatowy.

          • 8-osobowa reprezentacja SP w Wilanowie wystąpiła w gminnych rozgrywkach tenisa stołowego w Pomieczynie. Zawody rozgrywane były osobno w kategorii dziewcząt i chłopców, z podziałem na kategorię IV-VI i VII-VIII.

            Formuła turnieju to gra dwójek. Uczniowie mierzyli się z rywalami z innych szkół w grach pojedynczych (do 3 wygranych setów), a następnie w grze deblowej, w przypadku podziału zwycięstw, następował powrót do gier pojedynczych krzyżowo, aż któraś z ekip osiągnęła 3 zwycięstwa. Nasi uczniowie zwyciężyli w kategorii klas IV-VI chłopców, zajmując II miejsca w pozostałych kategoriach w których wzięli udział. (VII-VIII chłopców i VII-VIII dziewcząt).

            Zwycięscy uzyskali awans do zawodów powiatowych, na których w tej samej formule mierzyli się z najlepszymi ekipami z poszczególnych gmin. Gospodarzem mistrzostw powiatu kolejny raz było Miechucino, które zadbało o świetne warunki i doborową obsadę zawodów. Uczniowie poza tytułem mistrza, rywalizowali także o awans do półfinału wojewódzkiego. Nasi uczniowie na tle świetnych rywali, również grających w tenisa stołowego w klubach, zaprezentowali się wzorowo i choć tym razem nie udało się wejść w najlepszą trójkę, cenne doświadczenie na pewno zaprocentuje za rok.

          • Finał akcji charytatywnej ,,Dary dla Ostoi”

          • Na przełomie października i listopada w naszej szkole odbyła się zbiórka darów dla Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w Pomieczynie. Zbieraliśmy ręczniki papierowe, gazety codzienne, rękawiczki worki na śmieci, płatki owsiane, kasze.​​​​​​​

            Efekty zbiórki przeszły nasze oczekiwania. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zebrać bardzo dużo potrzebnych rzeczy.
            Te prezenty zostały dostarczone do ośrodka 15 listopada 2022 roku.

            Dziękujemy wszystkim, którzy okazali dobre serce i włączyli się do akcji Szkolnego Koła Wolontariatu, a byli wśród nich: Dominika Rz. z klasy VIII, Adam Z. z klasy V, Agata H. z klasy V, Szymon K. z klasy V, Julita D. z klasy IV, Igor Ch. z klasy VIII, Julka M. z klasy IV, Florian O. z klasy V , Wiktoria L. z klasy IV, Antonina P. z klasy III, Tymon S. z klasy III, Kacper P. z klasy VIII, Aleksander P. z ,,0”, Iga R. z klasy IV, Amelia R. z klasy I, Wojtek Rz. z klasy V, Daniel H. z klasy III, Natalia H. z klasy V.

            WARTO POMAGAĆ, a „Dobro czynione innym – zawsze do nas powraca”.

          • Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych.

          • ​​​​​​W drugą niedzielę listopada przypada Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych. Język polski jest wprost stworzony do łamania języka. Zapewne większość kojarzy frazę „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” Dla jednych łamańce językowe są tylko ciekawostką, dla innych narzędziem do doskonalenia dykcji.

            W klasie VIII na godzinie wychowawczej został przeprowadzony konkurs łamańców językowych. Dwuosobowe zespoły losowały frazę, którą należało poprawnie wymówić. Były wśród nich: Stół z powyłamywanym i nogami; W czasie suszy szosa sucha; Jola lojalna, Jola nielojalna; Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego; Cesarz często czesał cesarzową. Śmiechu było co nie miara, a najlepszymi okazali się: Amelia, Dominika RZ, Krystian oraz Igor B. Zwycięzcy zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami.

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Wilanowie
      • (58) 681-50-97
      • ul. Górna 2 83–305 Pomieczyno Poland
      • KLAUZULA INFORMACYJNA Administratorem jest Szkoła Podstawowa w Wilanowie, ul. Górna 2, 83-305 POMIECZYNO, tel.: 58 681-50-97 ; e-mail: spwilanowo@wp.pl Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
    • Logowanie