• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej w Wilanowie

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

            W naszej szkole niespodzianki związane z obchodami tego święta przygotowały panie polonistki: Elżbieta Pielowska oraz Beata Ludwichowska. 21 lutego po pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie klas IV- VIII zebrali się w specjalnie przygotowanej i udekorowanej sali. Następnie zostali podzieleni na zespoły, których zadaniem była rywalizacja w następujących konkurencjach: łamaniec językowy, rozpoznaj pisarza, łańcuch słów, mistrz związków frazeologicznych, mistrz słów, sztafeta ortograficzna, poeci wierszokleci, poprawni językowo, młodzi aktorzy. Nad prawidłowością wykonania zadań czuwało specjalnie do tego powołane jury. Publiczność, po szybkim przeszkoleniu wyrażała zadowolenie z prawidłowych odpowiedzi poszczególnych zespołów wznosząc okrzyki harcerskie. Zabawa była przednia, a najwięcej punktów zdobył zespół, którego ster w swych rękach dzierżył Tymon z klasy VIII. Warto jednak dodać, że wszystkie grupy bardzo się starały i można powiedzieć, że w podobnym tempie kroczyły do mety. Laureaci z rąk pani dyrektor otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie wianki. Na zakończenie na wszystkich czekała niespodzianka. Była nią prezentacja teledysku świeżo umieszczonego na YouTube pod nazwą EkipaWilanowska-Nowa ekipa, którego twórcami są Damian i Kuba z klasy VI oraz Szymon, Hubert i Kacper z klasy VIII.  Młodym wykonawcom gratulujemy pomysłu, odwagi i wykonaniaJ. Sądząc po minach obecnych, wszystkie niespodzianki przygotowane na ten dzień przypadły zebranym do gustu, a obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na stałe zapiszą się do kalendarza uroczystości szkolnych.

          • Dyskoteka karnawałowa klas IV – VIII

          • “Jest karnawał, muszą być tańce!”- z takiego właśnie założenia wyszli uczniowie klasy VIII, którzy w ostatnim tygodniu karnawału zorganizowali dyskotekę szkolną dla uczniów klas IV-VIII. W piątek, 17 lutego około godziny 17:00 w szkole zaczęli zbierać się miłościwy tańca zaopatrzeni w stroje karnawałowe, krawaty lub cekinowe elementy ubioru. Te właśnie rekwizyty stanowiły bilet wstępu na szkolną potańcówkę. 

            O dobrą muzę zadbał Dj Jakub z klasy VI, którego dzielnie zastępowali koledzy, gdy ten miał ochotę potańczyć. Atmosferę budowały iluminacje wyświetlane na czołowej ścianie sali, przy których można było pobawić się w teatrzyk cieni. Gdy już wszyscy nacieszyli się cieniami, na suficie pojawiła się wielokolorowa dyskotekowa kula, wprowadzająca urokliwy nastrój. Była też możliwość odsapnięcia po parkietowych popisach w wyznaczonych przez organizatorów strefach stolikowych, gdzie poszczególne klasy przygotowały dla siebie poczęstunek. Nad wszystkim czuwały baczne oczka pań: Eli, Karoliny i Beaty. Organizatorzy serdecznie dziękują za fantastyczną atmosferę, właściwe zachowanie i zapraszają do oglądania zdjęć dokumentujących świetną zabawę.

          • Karnawałowy bal kaszubskich postaci bajkowych

          • Na Kaszubach Zôpùstë to określenie karnawału. Trwa on od Święta Trzech Króli do Środy  Popielcowej. W tym czasie dużo tańczono, organizowano kuligi, bywano na zabawach. W  tegorocznym karnawale uczniowie klasy III oraz IV uczestniczyli w balu  kaszubskich postaci bajkowych. Biletem wstępu na uroczystość było wcielenie się w postać znaną z kaszubskiej literatury. Wśród uczestników można było zobaczyć Borową Ciotkę, rycerzy, krasnali, królów. Były też stolemy, królewianki i czarownice. Zapraszamy do galerii, by podziwiać przebrania oraz te radosne, przeplatane tańcem, zabawą oraz słodkim poczęstunkiem chwile.

          • 16 luty 2023 "Tłusty Czwartek" w naszej szkole 😊🥯🍩

          • Tłusty Czwartek jest to ostatni czwartek karnawału i ostatni czwartek przed Wielkim Postem (Środą Popielcową). W ten dzień zwyczajowo możemy (a właściwie należy) sobie pofolgować i objadamy się pączkami i faworkami (w niektórych rejonach Polski zwanych także chrustem). W naszej szkole również podtrzymaliśmy tradycję i zajadaliśmy się pączkami ufundowanymi przez radę rodziców. Dziękujemy ! 😊🥯

          • 14 luty "Walentynki" w naszej szkole 😍💕💖😍

          • 14 lutego obchodzimy walentynki. Jest to wyjątkowy dzień – czas okazywania, wyrażania miłości, sympatii, przyjaźni, jak i życzliwości. W naszej szkole nie zapomniano o tym święcie. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Każdy mógł wrzucić swoją walentynkę do przygotowanego pudełka. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, pudełko zapełniło się niejednokrotnie po brzegi. Korespondencja została rozdzielona na poszczególne klasy. Następnie kartki zostały doręczone do adresatów. Funkcje listonoszek w tym roku pełniły uczennice klasy VII. Wszystkie kartki były niezwykle kolorowe. Prócz uczniów kartkami obdarowani zostali także nauczyciele. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie słodkich lizaków serduszek dla całej społeczności szkolnej, które sprawiły wszystkim wiele radości.

          • Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu "Forget-Me-Not" z języka angielskiego

          • 10 lutego odbyło się w naszej szkole rozdanie dyplomów i nagród za udział i uzyskanie wysokich wyników w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego "FORGET-ME-NOT". Konkurs skierowany był do uczniów klas od 4 do 8. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. Lareatom gratulujemy 

          • Międzynarodowy Dzień Pizzy 9 lutego – świętowanie w naszej szkole

          • Święto pizzy, które wypada 9 lutego (w tym roku czwartek) to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii tego dania. Pizza w obecnie znanej formie wywodzi się z Neapolu, chociaż już wcześniej placki z dodatkami popularne były nie tylko wśród Włochów, lecz także innych narodów, w tym m.in. starożytnych Greków. Pochodzenie nazwy potrawy - Część językoznawców uważa bowiem, że pochodzi ona od greckiego wyrazu plax, oznaczającego coś płaskiego. Inni z kolei wskazują na powiązania z łaciną i słowem pinsere, oznaczającym tłuczenie lub rozcieranie.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            W Światowy Dzień Pizzy jemy danie podobne do tego powstałego w XVI wieku we wspomnianym już Neapolu. Na początku był to placek nasączony tłuszczem, zwykle oliwą bądź smalcem, z dodatkiem sera czy ryby. Na spopularyzowanie potrawy w wersji z pomidorami trzeba było jednak poczekać aż do roku 1889. Wtedy też, po zjednoczeniu Włoch, tron objęła dynastia sabaudzka. Choć jej członkowie pochodzili z Francji, na miejscu zetknęli się z kuchnią włoską. To właśnie wtedy królowa Małgorzata spróbowała specjalnie przygotowanych rodzajów pizzy. Jeden z nich zawierał sos stworzony na bazie pomidorów, ser oraz oregano. Danie tak bardzo posmakowało monarchini, że zostało nazwane na jej cześć – Margherita. Obecnie przysmak ten dostępny jest właściwie w każdym miejscu serwującym pizzę, stanowi też bazę dla wielu eksperymentów w komponowaniu nowych odsłon tej popularnej potrawy.

          • 5 luty 2023 r. Obchody 78 rocznicy Marszu Śmierci w Pomieczynie

          • „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”

            Obchody 78 rocznicy Marszu Śmierci w Pomieczynie odbyły się w niedzielę, 5 lutego 2023 roku. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele św. Józefa. Po niej zebrani udali się na cmentarz parafialny. Tam, na zbiorowej mogile złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze, oddając w ten sposób hołd ofiarom ,,Marszu śmierci”.

            Kolejnym miejscem, do którego przeniosły się uroczystości była szkoła podstawowa.  Uczniowie naszej placówki zaprezentowali tam montaż słowno – muzyczny pt. „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” autorstwa pani Elżbiety Pielowskiej, opowiadający historię życia Żydówki – Lusi Szimel z domu Pinczuk. 25 stycznia 1945 roku kobieta razem z innymi więźniami opuściła obóz Stutthof i szła w konwoju śmierci. Ocalała dzięki mieszkance miejscowości Barwik – Monice Szwertfeger, która opiekowała się uciekinierką pół roku. Więźniarka swoje świadectwo przesłała do Instytutu Jad Waszem, dzięki czemu, w 2012 roku Monika Szwertfeger została uhonorowana najwyższym odznaczeniem Izraela  – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata. Na medalu widnieje napis ,,Ktokolwiek ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.

            O profesjonalną oprawę muzyczną spektaklu zadbała pani Anna Zielińska. Wykonaniem dekoracji zajęła się pani Krystyna Drafc. Jednak najważniejszy efekt, czyli wyraz artystyczny jest zasługą uczniów klasy VIII, solistek z klasy VII, IV, III, chórku oraz akordeonisty z klasy V. Wszystkim uczestnikom uroczystości, zarówno włączającym się w oprawę liturgiczną, jak i występującym na scenie składamy serdeczne podziękowanie za zaangażowanie. Dziękujemy również rodzicom za obecność. Uczestnicząc w takich uroczystościach dajemy świadectwo, że „To My jesteśmy Pamięcią” 

          • Bal Karnawałowy w klasie „0” i Oddziale Przedszkolnym

          • 03.02.2023r. odbył się Bal Karnawałowy – dzień niezwykły, wyczekiwany przez wiele tygodni przez wszystkie dzieci. Tego dnia już od rana dzieci przychodziły przyodziane w bajkowe i komiksowe stroje. Przebierańcy świetne bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci. Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie strojów. 

          • Dzień Kubusia Puchatka w klasie 0 i oddziale przedszkolnym

          • W środę w naszej Szkole pojawił się wyjątkowy Gość – Kubuś Puchatek, który wręczył dzieciom nietypowy list. Z listu przedszkolaki dowiedziały  się, że muszą ruszyć w drogę po śladach zostawionych przez Kubusia Puchatka i zebrać słoiczki z miodem do koszyka.Słoiczki mogły zdobyć, tylko wtedy kiedy prawidłowo wykonały wszystkie zadania. Po wykonaniu wszystkich zmagań dzieci miały możliwość zlizywania z łyżeczek słodkiego miodu, który Kubuś lubi najbardziej  w świecie😉​​​​​​

          • Gwiôzdka z Wilanowa 2023

          • 10 stycznia 2023 roku w miejscowościach: Hopy, Wilanowo, Pomieczyno, Barwik, Trzy Rzeki i Masłowo można było ujrzeć ,, Gwiôzdkã z Wilanowa”- barwny korowód kolędników, wśród których byli między innymi: dziad i baba, policjant, kozioł, śmierć, kominiarz oraz diabeł. Zapraszamy do galerii.

            Wszędzie, gdzie dotarli, byli witani z ogromną serdecznością. Dzięki uprzejmości rodziców nie musieli wędrować od domu do domu pieszo, tylko przemieszczali się „wesołym busikiem”. Każda wizyta była wyjątkowa, specyficzna i niepowtarzalna. W tym roku do zespołu dołączył Florian z klasy V – nowo pozyskany akordeonista. Mieszkańcy Kaszub są dumni ze swojej tradycji. Właśnie dlatego w 2019 roku Kaszubska Gwiazdka została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Spektakl przygotowała i zrealizowała tegoroczna klasa VIII wraz z wychowawczynią - panią Elżbietą Pielowską. 

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Wilanowie
        • (58) 681-50-97
        • ul. Górna 2 83–305 Pomieczyno Poland
        • KLAUZULA INFORMACYJNA Administratorem jest Szkoła Podstawowa w Wilanowie, ul. Górna 2, 83-305 POMIECZYNO, tel.: 58 681-50-97 ; e-mail: spwilanowo@wp.pl Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail – inspektor@cbi24.pl Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
      • Logowanie