„Razem na Święta”
Kolejnymi działaniami w ramach ministerialnej akcji „Razem na Święta” było przygotowanie przez uczniów kartek świątecznych, którymi obdarowano osoby niepełnosprawne i samotne. Dzieci w domu i na zajęciach przygotowywały kartki, które miały pokazać tym osobom, że w natłok wielu spraw ktoś o nich pamięta.
Upominki dla osób samotnych, starszych i niepełnosprawnych
Okres Bożego Narodzenia to czas obdarowywania innych życzeniami czy też prezentami. Uczniowie naszej szkoły i w tym roku przygotowali upominki dla osób samotnych, starszych i niepełnosprawnych. W ramach akcji „Razem na Święta” ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego. Samorząd Uczniowski pod opieką pani Adriany Polańskiej przygotował paczki złożone z produktów spożywczych i chemicznych. W przedsięwzięcie charytatywne włączyło się wiele rodzin. Ze zgromadzonych rzeczy przygotowano niespodzianki dla czterech osób. Z kolędą na ustach, uśmiechem i życzeniami przedstawiciele Samorządu pod opieką pani Beaty Ludwichowskiej w sobotnie przedświąteczne przedpołudnie odwiedzili potrzebujących, którzy na początku byli trochę zdziwieni, ale gdy trochę ochłonęli ,byli bardzo wdzięczni, że ktoś o nich pamięta.
Czytanie po kaszubsku
Méster bëlnégò czëtaniô
W czwartek 21 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Pomieczynie odbył się gminny etap regionalnego Konkursu czytania w języku kaszubskim „Méster bëlnégò czëtaniô”. Jest to konkurs czteroetapowy (szkolny, gminny, powiatowy i regionalny), biorą w nim udział uczestnicy z całych Kaszub. Corocznie czytane są inne utwory, gdyż poza ćwiczeniem płynnego i pięknego czytania chodzi też o popularyzację literatury kaszubskiej. W bieżącym roku, postanowiono, iż utworami do czytania w poszczególnych grupach wiekowych będą utwory: Alojzego Nagla, Aleksandra Majkowskiego, Bolesława Borka i Aleksandra Labudy.
Lekcja biblioteczna
Piękne drzewa wykonane pastelami przez uczniów klasy I i II podczas kolejnej lekcji bibliotecznej. Dzieci bardzo ciężko pracowały a efekty jak widać są przepiękne, rosną nam mali artyści :)
1
Wieczór Kaszubski
„Jestem Kaszubą, znam Kaszuby” pod takim hasłem odbył się w Szkole Podstawowej w Wilanowie „Wieczór Kaszubski”, na który zostali zaproszeni uczniowie klas III-VIII oraz ich rodzice.
Dla zebranych przygotowano bogaty program związany z tematyką kaszubską. Na początek wystąpili przedstawiciele zespołu folklorystycznego „Przodkowianie”, którzy przybliżyli uczniom najbardziej znane tańce i pieśni kaszubskie. Była też okazja zagrać na diabelskich skrzypcach oraz burczybasie. A na zakończenie goście odpowiadali na pytania związane z działalnością zespołu i osobistymi losami tancerzy.
Zajęcia biblioteczne
Podczas zajęć bibliotecznych dzieci klas I i II słuchały opowiadań i wierszy o Jesieni, następnie rozmawiały o cechach charakteryzujących jesień:
O jakiej porze roku mówią opowiadania i wiersze?
Jaka jest pogoda jesienią?
Jak zachowują się zwierzęta i ptaki o tej porze roku?
Po czym można poznać, że nadeszła jesień?Co dzieje się z liśćmi na drzewach?Jaki mają kolor jesienią?W jaki sposób my przygotowujemy się do zimy?Na zakończenie zajęć wykonały własne jesienne drzewo, które zawiesiły w swoich klasach.
Lekcja biblioteczna
Kolejna lekcja biblioteczna przebiegła bardzo pracowicie, dzieci wykonały z plastikowych kubków jesienne lampiony.
6
Dzień Niepodległości
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polskapo 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.
Szkoła Podstawowa w Wilanowie uroczystość poświęconą tej dacie świętowała dnia 8 listopada. Uczniowie pod kierunkiem Krystyny Drafc, Anny Zielińskiej i Beaty Ludwichowskiej przygotowali program artystyczny pt.: „Pociąg do wolności”. Młodzi wykonawcy wraz z widownią udali się w podróż przez lata niewoli, okres powstań, pierwszą wojnę światową, by dotrzeć do stacji wolność. Występ przeplatany prezentacją multimedialną i pieśniami patriotycznymi pokazywał, jak trudno jest odzyskać utraconą wolność. Krótka podróż do przeszłości przybliżyła daty, wydarzenia, postaci związane z dawną historią. Najmłodsi przygotowali Katechizm młodego Polaka oraz tan
Zawody na trenażerze rowerowym
Dnia 7 listopada w naszej szkole odbyły się wewnątrzszkolne zawody na trenażerze rowerowym. Wyścig polegał na przejechaniu wyznaczonego dystansu w jak najkrótszym czasie. W konkurencji wzięło 32 uczestników, którzy byli podzieleni na kategorie wiekowe. Krótki czas jazdy okazał się bardzo wyczerpujący oraz dla niektórych dużym wyzwaniem.
Bal wszystkich świętych
Taki mały, taki duży może świętym być. 31 października w Dworku Barwik odbył się po raz kolejny Bal Wszystkich Świętych zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga z Pomieczyna.
Był on okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również bliższego poznania patrona, którego imię towarzyszy nam od narodzin. Wolontariuszom, którzy włączyli się w pomoc w organizację przedsięwzięcia podziękowała pani Mariola Litwin – Zinke. Uroczystość w obiektywie utrwaliła pani Elżbieta Pielowska.
Udział w akcji „Szkoła pamięta”
„Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji Szkoła pamięta”.
Ślubowanie klas I
15Dnia 25 października 2019 r. o godz. 12:00, jak co roku w naszej szkole miała miejsce ważna uroczystość: Ślubowanie klasy pierwszej". Do tego wydarzenia pierwszoklasiści przygotowywali się wytrwale i sumiennie od początku roku szkolnego. Na zajęciach poznawali prawa i obowiązki wynikające z roli ucznia, dzielnie uczyli się wierszy i piosenek, aby jak najlepiej się zaprezentowana swojej uroczystości.
Wycieczka do Gdańska klasy VIII
Dnia 24 października uczniowie klas VIII pod opieka wychowawcy pani Beaty Ludwichowskiej udali się w podróż do Gdańska wszelkimi możliwymi środkami transportu. Zaczęli od przejazdu autobusem PKS, następnie koleją SKM oraz tramwajem. Celem wycieczki było kino, a tam seans filmowy. Młodzież obejrzała film „Joker”, który poruszał problem odrzucenia i przemocy. Pokazywał do czego może doprowadzić źle pojmowana matczyna miłość i fala nienawiści, którą łatwo można wywołać. Po tych trudnych tematach uczniowie skorzystali z dwugodzinnego pobytu w JUMPCITY, gdzie do woli mogli sobie pogimnastykować na trampolinach. Wyjazd nie tylko był szansą na aktywne spędzanie wolnego czasu, ale też ważną nauką nabywania wielu kompetencji potrzebnych w codziennym życiu. Dzień w ten sposób spędzony uczniowie zaliczyli do udanych.
Przedstawienie profilaktyczne pt. „Super żart”
Scenki dotyczyły ważnych w obecnych czasach problemów związanych z akceptacją drugiej osoby. Ten problem widoczny jest bardzo mocno wśród młodych ludzi, zwłaszcza w szkołach. Bohaterką historii przedstawionej przez aktorkę Teatru Kurtyna z Krakowa była Zosia- dobrze wychowana dziewczyna, która musiała przeprowadzić się ze wsi do miasta. Świat, do którego trafianie zachwyca jej, ale nie chce zostać odrzucona przez grupę. Przestaje radzić sobie z presją otoczenia rówieśników, dlatego zaczyna kraść, palić papierosy, pić alkohol, brać dopalacze i najgorsze robić niebezpieczne rzeczy, po to by zadowolić kolegów z grupy. Pod wpływem koleżanki Kaśki zapomina o wartościach, które wpajali jej rodzice, o tym co naprawdę w życiu jest ważne. Historia Zosi jest przykładem zachowań ryzykownych, do których możemy nie dopuścić, jeżeli będziemy umieli być sobą, nie będziemy ulegać modom, będziemy myś
"Akcja menstruacja" w naszej szkole
https://spwilanowo.edupage.org/a/zajecia-pozalekcyjne-1?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQ5JnN1YnBhZ2U9OQ%3D%3D
„Sport na Start"
program Fundacji BGK
ZEGAR
Piątek 25.04.2025Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 308152