30 stycznia Karol Mateja i Wiktor Hirsz pojechali z panią K. Kąkol do Autoryzowanego Serwisu Samochodowego Auto Miras. Tam odbyło się spotkanie z konsultantem do spraw edukacji – panem Tadeuszem Jakubiakiem. Chłopcy dowiedzieli się w jakich zawodach mogą kształcić się w tym zakładzie, jakie trzeba spełniać warunki żeby złożyć podanie o przyjęcie na praktykę. Podczas wycieczki po warsztacie Karol i Wiktor mogli z bliska przyjrzeć się pracy elektromechanika, lakiernika, blacharza, mechanika. Obejrzeli też pomieszczenia sanitarne i biuro.
Celem wycieczki było lepsze poznanie lokalnego rynku pracy oraz zawodów, które chłopcy chcieliby wykonywać w przyszłości.
Z wizytą w Auto Mirasie
Spotkanie z filharmonią
Dnia 24 stycznia klasy 0-VI miały okazję spotkać się z panią Karolina Klawitter, artystką z Małej Filharmonii Gdyńskiej. Śpiewaczka zapoznała uczniów z podstawowymi pojęciami związanymi z tym miejscem oraz z sztukami i koncertami, które tam można podziwiać. Dzieci wysłuchały fragmentów wielkiego dzieła Stanisława Moniuszko „Straszny Dwór”. Wybrańcy natomiast mogli wcielić się w role postaci z dawnych epok, które można oglądać podczas koncertów w filharmonii .
Dzień Babci i Dziadka
„Babcia Anioł, Dziadek Stróż”-słowa te przyświecały tegorocznym obchodom Dnia Babci i Dziadka. Święta wyjątkowego, które na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości celebrowanych w Szkole Podstawowej w Wilanowie.
W tym roku, ta niecodzienna uroczystość miała miejsce 22 stycznia.Zaproszeni goście przybyli bardzo licznie, a wśród nich był również wójt gminy Przodkowo - Andrzej Wyrzykowski oraz proboszcz parafii Pomieczyno – Henryk Zieliński.
Wnuczęta, które licznie zaprezentowały się na scenie, przedstawiły babciom i dziadkom program artystyczny złożony z jasełek oraz spektaklu ukazującego życie seniorów nowej generacji. W treść scenariusza powplatano życzenia, piosenki i tańce.
Wszyscy przybyli z dumą oglądali swoje „pociechy”, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najpiękniej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim, za czas wspólnie spędzony.Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości.
Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek, podczas którego nie zabrakło okazji do rozmów i wspomnień. Dziadkowie otrzymali od wnucząt własnoręcznie wykonane upominki.
Wójt wystosował do zgromadzonych zaproszenie na wspólne spotkanie biesiadne - co stanowiło dla wszystkich miłą niespodziankę.
-To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości, wzruszeń - stwierdziła jedna z osób opuszczając mury szkoły.
Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze babć i dziadków po raz kolejny uwidoczniły wszystkim, jak ważne są międzypokoleniowe spotkania.
27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Już dziesiąty raz w Szkole Podstawowej w Pomieczynie zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.Tegoroczny Finał odbył się w niedzielę, 13 stycznia, ajego celem był zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Cel szczytny, więc podczas uroczystości nie mogło zabraknąć reprezentantów naszej szkoły. Zaproszenie przyjęli i na scenie pojawili się uczniowie klasy IV, VII i VIII.
Zebrani mogli obejrzeć, a zarazem uczestniczyć w inscenizacji ,,Gwiôzdka z Wilanowa” przedstawiającej stary zwyczaj kultywowany na Kaszubach w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Barwni przebierańcy postanowili wesprzeć finansowo Wielką Orkiestrę, bo "Pomaganie jest dziecinnie proste".
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy dowieźli swoje dzieci do Pomieczyna. Liczymy, że wszyscy miło spędzili niedzielne popołudnie.
"Kaszubska kartka świąteczna"
"Kaszubska kartka świąteczna" to nazwa powiatowego konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych zorganizowanego przez Lokalną Grupę Rybacką Kaszuby. Zadaniem uczestników było przedstawienie nastroju oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia w postaci kartki świątecznej z wykorzystaniem akcentów regionalnych.
Uczniowie naszej szkoły zaprojektowali i wykonali kartki świąteczne, wykorzystując motywy haftu kaszubskiego i elementy związane z kaszubską tradycją bożonarodzeniową czyli gwiżdżami. Do siedziby stowarzyszenia wpłynęło 198 prac z 27 szkół z siedmiu gmin naszego powiatu. W kategorii klas I-III kartka wykonana przez Nikolę Szulc pod nadzorem pani Grażyny Dejk zdobyła wyróżnienie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Gwiôzdka z Wilanowa
W okresie świąt Bożego Narodzenia kaszubskie domy od pokoleń odwiedzają kolędnicy potocznie zwani Gwiazdką. Śpiewają wesołe pieśni, życząc pomyślności w Nowym Roku. W barwnym korowodzie znajdują się m.in.: policjant, gwiazdor, śmierć, diabeł, kominiarz, bocian, kozioł, baba z dziadem, chłop na koniu. Towarzyszy im muzykant. Bocian oznajmia rychłe narodziny dziecka, kominiarz smaruje sadzą, gwiazdor przepytuje z pacierza, diabeł straszy widłami, policjant wystawia mandaty, baba z dziadem tańczą, a muzyka głośno gra.
Zwyczaj ten od lat kultywują uczniowie naszej szkoły.
W tym roku 4 grudnia ruszyli w drogę barwni przebierańcy z klasy VII i VIII wraz z akordeonistą – panem Tadeuszem Konkolem oraz paniami – Elżbietą Pielowską i Beatą Ludwichowską. Dzięki uprzejmości pana Tomasza Andryskowskiego, który udostępnił swój samochód mogli odwiedzić więcej domostw niż zwykle.
Bawiliśmy się świetnie, wspominają uczestnicy tego niecodziennego wydarzenia. Spotkaliśmy sięz życzliwym przyjęciem. Ludzie cieszyli się na nasz widok, częstowano nas słodyczami, robiono pamiątkowe zdjęcia i nagrania. Zapraszanona następny rok.
Pani Pielowska dodaje: Mamy nadzieję, że mieszkańcom Wilanowa, Hop oraz Pomieczyna spodobał się nasz spektakl i na stałe wpisze się w wigilijną tradycję wsi i okolic. Będziemy ubogacać nasze stroje, aby być jak najbardziej oryginalną kaszubską „Gwiôzdką” i coraz piękniej prezentować ten niezwykły obrządek naszych przodków.Do uzdrzeni na dredżi rok.
Wigilijny poranek
Kiermasz świąteczny
Za nami II Kiermasz Bożonarodzeniowy, który tym razem dzięki uprzejmości państwa Okrój odbył się na Dworku Barwik. Rada Rodziców, która była pomysłodawcą przedsięwzięcia wspólnie z uczniami oraz nauczycielami przygotowała mnóstwo przepięknych ozdób bożonarodzeniowych. Można było nabyć kartki świąteczne, bombki, świeczniki, wesołe bałwanki i Mikołaje oraz wiele innych przepięknych ozdób.
Kiermasz przebiegał wspólnie ze spotkaniem świątecznym członków Stowarzyszenia Tacy Sami z Przodkowa. Na salę biesiadną przybyli niepełnosprawni podopieczni wraz ze swoimi rodzinami, by wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Dzieci i młodzież niepełnosprawna wspólnie z dziećmi z naszej szkoły obejrzała przedstawienie w wykonaniu Teatru Gargulec pt: „Baśń Zimowa”. Kolejnym punktem programu były zabawy i konkursy z bałwankiem oraz Mikołajem. Wspólna zabawa znakomicie integrowała młodszych uczestników spotkania. Starsi natomiast przy kawie i herbacie mogli porozmawiać o świątecznych przygotowaniach. Każdy uczestnik spotkania wyszedł ze spotkania w dobrym humorze oraz z ozdobami bożonarodzeniowymi.
Rozstrzygnięcie XXVI edycji Konkursu literackiego dla uczniów województwa pomorskiego
XXVI edycja Konkursu literackiego dla uczniów województwa pomorskiego rozstrzygnięta
Konkurs literacki dla uczniów województwa pomorskiego został ogłoszony po raz pierwszy w maju 1992 roku. Organizatorami tego poetyckiego wydarzenia byli wójt gminy Przodkowo, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Przodkowie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie. Głównym koordynatorem i pomysłodawcą był Jerzy Stachurski – poeta, kompozytor oraz dyrektor Zespołu Szkół w Czeczewie.
W piątek 14 grudnia 2018 roku została rozstrzygnięta XXVI i zarazem ostatnia edycja konkursu. Uczennicą naszej szkoły, której wiersz pod tytułem „Orzeł nasz biały” został wyróżniony jest Monika Kreft z klasy VII. Oprawę muzyczną uroczystości stanowiły między innymi pastorałki, które wykonali uczniowie naszej szkoły przygotowani przez panią Anię Zielińską. Nagrodzone wiersze prezentowali uczniowie z klasy VII i VIII, których nadzorowała pani Elżbieta Pielowska. Zarówno laureatce, jak i uczniom reprezentującym naszą szkołę składamy serdeczne gratulacje i podziękowania.
Akcja charytatywna "Radosne Święta"
Jak co roku w naszej szkole rusza akcja charytatywna "Radosne Święta" pod tegorocznym hasłem "I ty możesz
zostać Świętym Mikołajem". Celem przedsięwzięcia jest pomoc osobom starszym i potrzebującym z naszej okolicy.
Akcja trwa do 14 grudnia 2018 r.(do piątku). Można przynosić trwałe produkty spożywcze (np.: mąkę, kaszę, cukier,
słodycze itp.) oraz środki czystości (np.: proszki, płyny, środki higieny osobistej, kosmetyki itp.)
Zapraszamy do udziału w akcji !!!!! Sprawmy, by Święta Bożego Narodzenia były radosne i szczęśliwe !!!!!!
Wesoły Maks
Do naszej szkoły przywitał Wesoły Maks. Dzięki niemu i jego pomocnicy mogliśmy obejrzeć godzinny program cyrkowy, który można by podsumować słowami: clownada + akrobacje = godzina śmiechu. Uczniowie czynnie uczestniczyli w przedstawieniu biorąc udział w konkursach cyrkowych oraz mogli sprawdzić swoje umiejętności w niektórych akrobacjach i balansowaniu. W programie dzieci oglądały: popisy komiczne, akrobacje, żonglerkę i pokaz ogni. Program bardzo podobał się uczniom i wprawił ich w doskonały nastrój.
Szkoła pełna Mikołajów
Mikołajki to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. 6 grudnia 2018 roku długo wyczekiwany Gość przybył do Szkoły Podstawowej w Wilanowie. Zanim jednak to nastąpiło, specjalnie oznakowanym autobusem, do szkoły przyjechała gromada Mikołajów z parafii w Przodkowie. Przybysze zostali radośnie przywitani piosenką i piernikami. W zamian każdy uczeń otrzymał słodki upominek.
Około południa do szkoły dotarł stary, siwy pan z ogromnym workiem prezentów. Najpierw odbył się koncert piosenek i pastorałek dedykowanych Mikołajowi, następnie upominki trafiły do rąk dzieci.
Mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów naszej szkoły.
Elżbieta Pielowska
Przystanek Świętego Mikołaja
28 listopada 2018r. uczniowie z klas 0 - IV udali się do Drzewiny, aby osobiście zwiedzić miejsce zwane „Przystankiem Świętego Mikołaja”. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy autokarem w 1,5 h podróż, ze zdumieniem obserwując krajobraz, który z każdym kilometrem przybierał zimowy klimat.Na miejscu powitały nas Elfy, które zabrały nas na spacer po wiosce Świętego Mikołaja. Podziwialiśmy „żywą szopkę”, m.in. osiołka i kózki, a następnie zostaliśmy zapoznani z życiem Wioski Lapońskiej. Ogrzewając się przy ognisku, mogliśmy skosztować soku owocowego przygotowanego z owoców zbieranych przez Elfy. Następnie udaliśmy się do kina, nafilm o produkcji bombek. Atrakcją okazało się zadanie zręcznościowe polegające na przedostaniu się przez tzw. komin. Po ekscytujących wrażeniach nadszedł czas na wizytę w domu Mikołaja. Miło spędzony czas w sali zabaw, przerwał jeden
z Elfów zapraszając nas do pracowni, gdzie sprawdziliśmy się w roli dekoratorów bombek i stroików świątecznych.W końcu nadszedł długo wyczekiwany moment - spotkanie z Mikołajem. Dzieci przedstawiały swoje wymarzone prezenty, jednocześnie obiecując Mikołajowi posłuszeństwo wobec rodziców, nauczycieli i wzajemną pomoc koleżeńską. Na koniec udaliśmy się do sklepiku Mikołaja, gdzie każdy mógł zakupić świąteczne ozdoby, które na pewno podczas świąt przypomną nam mile spędzony czas w Drzewinie.
Iwona Warmowska
Niedzielne popołudnie w AQUACENTRUM w Redzie
Co robić, gdy na dworze szaro, buro i ponuro? Takich dylematów nie mieli uczniowie naszej szkoły, którzy w niedzielne popołudnie 25 listopada wybrali się do Aquaparku w Redzie. Tam pod czujnym okiem pani Elżbiety Pielowskiej korzystali z wielu atrakcji: zjeżdżalni z pontonami, rwącej rzeki, różnych basenów i jedynej w Polsce zjeżdżalni z rekinami. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili. Bardzo dziękujemy Pani Beacie Ludwichowskiej – Prezes Stowarzyszenia Tacy Sami z Przodkowa za zorganizowanie wyjazdu i zaproszenie.
Andrzejkowa noc w szkole z opowieściami o kosmosie w tle
Andrzejki na Kaszubach zawsze miały charakter magiczny. Wierzono, że tego dnia przyszłość odsłania przed wszystkimi swoje tajemnice. Po zmroku wróżono sobie z ziaren owsa, z mirtu, ziemi, wody, klucza czy obrączki. Dziewczęta wychodziły przed chatę i wykrzykiwały imię wybranka.
Obecnie andrzejki stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a wróżby i przepowiednie traktowane są raczej z przymrużeniem oka.
Upamiętniając powyższy zwyczaj, dla wszystkich uczniów naszej szkoły została zorganizowana dyskoteka. Panie wychowawczynie zadbały o dobrą zabawę, a szaloną muzykę puszczał DJ Gruby (Karol Mateja) oraz inni chłopcy z klasy VIII.
Oprócz tego, wieczór obfitował w dodatkowe atrakcje. Naszą szkołę odwiedzili państwo Skrzypkowscy, pasjonaci kosmosu należący do Stowarzyszenia Pod wspólnym niebem.
Przeprowadzili dla nas bardzo ciekawe zajęcia astronomiczne.
Oglądając efektowną wizualizację komputerową, w 10 minut dowiedzieliśmy się jak powstała nasza planeta. Poznaliśmy także budowę teleskopu oraz jego możliwości techniczne. Trochę szkoda, że pogoda nie dopisała i nie mogliśmy przeprowadzić obserwacji. Wykonywaliśmy jednak mapki nieba, by wiedzieć w jakim czasie czego wypatrywać w pogodne noce. Od naszych gości otrzymaliśmy elementy do budowania sond kosmicznych, które zostaną sklejone i wyeksponowane w klasach. Jednym słowem – rewelacja, za którą serdecznie dziękujemy Pani Marcie.
Wytańczone kalorie zostały uzupełnione pizzą, a niespodziankę oglądaliśmy jedząc popcorn.
Podsumowując, należy stwierdzić, że wieczór należał do udanych i miło zapisze się w naszej pamięci.
Konkurs na jesienną dekoracje.
Dnia 20 listopada został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą dekorację jesienną. Konkurs został ogłoszony przez Samorząd Uczniowski. Komisja oceniająca sale postanowiła przyznać wyróżnienia zerówce oraz klasie III. Gratulacje.
Powiatowe rozgrywki w piłce nożnej o Puchar Tymbarka
Powiatowe rozgrywki o Puchar Tymbarka w piłce nożnej odbyły się dnia 19 października 2018 r. Do rywalizacji w kategorii U-10 (uczniowie do 10 roku życia) podeszły szkoły ze Stężycy, Gowidlina, Szymbarku oraz Wilanowa. Słoneczna pogoda pozwoliła na rozgrywki system” każdy z każdy”. Drużyny stoczyły cztery zacięte o walkę mecze. Najlepszą drużyną okazała się drużyna z Stężycy. Uczniowie ze szkoły w Wilanowie zajęli III miejsce.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności