Aktualności
"Szkoła pamięta"
Święto Niepodległości 2020
11 listopada "Święto Niepodległości", delegacja z naszej szkoły złożyła kwiaty i znicze pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II i na cmentarzu na zbiorowej mogile ofiar "Marszu Śmierci" z obozu koncentracyjnego Sztutthof.
11 listopada
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...) "
10
Ja - Kaszub, Polak, patriota
Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości.
Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
W tym roku, ze względu na warunki epidemiologiczne nie mogliśmy się spotkać na szkolnej akademii. W zamian za to braliśmy udział akcji „Niepodległa do Hymnu”, jak również uczniowie klas III i V po lekcji języka kaszubskiego poświęconej tematowi polskich i kaszubskich symboli narodowych wzięli udział w konkursie na fotografię pod tytułem „Ja- Kaszub, Polak, patriota”. Oto nadesłane prace.
Teams
"Mała książka - wielki człowiek"
Instytut Książki w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek" przekazało pierwszoklasistom naszej szkoły wyprawkę czytelniczą - książkę pt. "Pierwsze Abecadło", której głównym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Lekcja biblioteczna "Poznajemy Świat Bajek"
Pierwsza wizyta uczniów klasy I w bibliotece.
Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych
Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII. Oznacza to, że uczniowie do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.
Nauka i opieka dla dzieci w oddziałach przedszkolnych (zerówkach) pozostaje bez zmian.
Od poniedziałku, 9 listopada br. funkcjonować będzie świetlica szkolna dla uczniów ale w szczególności tych których rodzice bezpośrednio zaangażowani są w walkę z pandemią COVID-19.
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych umożliwia się uczniom klas ósmych indywidualne konsultacje z nauczycielem w małych grupach, do 5 osób.
Więcej informacji pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja/przedluzenie-zawieszenia-zajec
Zawieszamy na dwa tygodnie zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych
Życzenia
Dzień Edukacji Narodowej
Powszechny Spis Rolny
W całej Polsce właśnie rozpoczyna się Powszechny Spis Rolny, który potrwa od 1 września do 30 listopada 2020 r.
To jedyne pełne badanie rolnicze, które przeprowadzane jest co 10 lat we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dane ze spisu są wykorzystywane do tworzenia krajowej polityki rolnej i do kreowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej.
Udział w spisie jest obowiązkowy i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne prowadzące działalność rolniczą.
Podstawową i najwygodniejszą formą udziału w spisie jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę http://spisrolny.gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz. Każdy rolnik będzie mógł dokonać spisu w domu, na własnym urządzeniu mającym połączenie z Internetem. Rolnicy nie mający takiej możliwości, będą mogli skorzystać ze specjalnie do tego celu przygotowanego punktu spisowego w urzędzie gminy. W razie jakichkolwiek problemów można skontaktować się z infolinią statystyczną: 22 279 99 99. Po połączeniu się z numerem i wybraniu „1” uruchamia się infolinia spisowa. Można również wybrać opcję „Spisz się przez telefon” i połączyć się z rachmistrzem w celu przeprowadzenia spisu przez telefon.
Jakie pytania usłyszą rolnicy w trakcie spisu?
Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów. Wydaje się, że to dużo, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie pytania, czy nawet całe działy będą dotyczyć każdego gospodarstwa rolnego. Pytania dotyczą m.in. powierzchni gruntów, zasiewów, o zwierzętach gospodarskich, budynkach, ciągnikach, ochronie roślin, nawozach, aktywności ekonomicznej. Dokładny zakres zbieranych informacji można odnaleźć na stronie http://spisrolny.gov.pl.
Bezpieczeństwo danych
Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane we wszystkich badaniach przez statystykę publiczną spełniają najwyższe standardy i zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji.
Osoby wykonujące prace spisowe są prawnie zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej. Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisach dla innych niż podane celów jest zabronione, pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021 odbędzie się dnia 1 września 2020 roku (wtorek) w następującym porządku:
- Msza św. o godzinie 8.00 w kościele Św. Józefa
w Pomieczynie (obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk)
Odjazd autobusu ze wszystkich przystanków o godz.7:40
- Po mszy św. w szkole odbędzie się spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach.
Tylko uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy I będą mieli spotkanie z wychowawcą wraz z rodzicami.
Uwaga !!!
Na terenie szkoły przebywają tylko uczniowie i pracownicy szkoły za wyjątkiem rodziców oddziału przedszkolnego i klasy I.
Do szkoły uczniowie przychodzą w stroju galowym w maseczce bądź przyłbicy i przy wejściu dezynfekują ręce. Poruszamy się w budynku szkoły zachowując dystans społeczny.
Rodziców również obowiązuje na terenie szkoły zasłanianie ust i nosa (maseczka, przyłbica itp.) oraz przy wejściu dezynfekcja rąk.
Procedura bezpieczeństwa na nowy rok szkolny zostanie zamieszczona w dzienniku elektronicznym w OGŁOSZENIACH.
Informacja
Stypendium socjalne 2020/21
INFORMACJE DOTYCZĄCE STYPENDIUM SOCJALNEGOna rok szkolny 2020/2021
Pomoc materialna przysługuje:
Uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno -wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje:
bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 528 zł netto (art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12.03.2004 r. j.t. Dz.U. 2019 poz.1507 ze zm.).
Ponadto warunkiem przyznania stypendium jest zamieszkanie na terenie gminy Przodkowo.
Stypendium nie przysługuje:
uczniom klas zerowych,
uczniom, którzy nie mieszkają na terenie Gminy Przodkowo
Druki wniosków o stypendium socjalne są dostępne na stronie internetowej www.przodkowo.pl – zakładka druki i wnioski lub Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.przodkowo.pl oraz w Referacie Oświaty Urzędu Gminy w Przodkowie – pokój nr 6.
Wypełnione kompletne wnioski wraz z załączonymi dokumentami potwierdzającymi wszystkie dochody rodziny należy składać w terminie do 15. 09. 2020 r. w Referacie Oświaty Urzędu Gminy w Przodkowie, pokój nr 6.
Wszelkich informacji w przedmiotowej sprawie udziela Referat Oświaty,nr tel. (058) 500-16-15.
Druki wniosków o Stypendium Socjalne na rok szkolny 2020/2021 będą wydawaneod 10 sierpnia 2020 roku w Referacie Oświaty (wnioski można pobrać również na stronie www.przodkowo.pl, zakładka druki i wnioski lub www.bip.przodkowo.pl, zakładka Ref. Oświaty)
W/w wnioski wraz z dokumentami należy składać w terminie od 1 września do 15 września 2020 r.
Bezpieczny powrót do szkoły
Dziękujemy
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Terminy składania wniosków i dokumentów do szkół ponadpodstawowych. Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 15 czerwca 2020 r. do 4 sierpnia 2020 r., z wyjątkiem:szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej,oddziału dwujęzycznego,oddziału międzynarodowego,oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej,oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji,oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane będą do dnia poprzedzającego przeprowadzenie w I terminie, odpowiednio sprawdzianu kompetencji kierunkowych, predyspozycji językowych, kompetencji językowych i prób sprawności fizycznej, o których mowa w pkt. 3-5 harmonogramu. Dyrektor szkoły określa szczegółowy termin sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, sprawdzianu kompetencji językowych, sprawdzianu predyspozycji językowych oraz prób sprawności fizycznej.UWAGA! W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki, można składać elektronicznie.W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego. Jest to podyktowane brakiem możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu ustawowego tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne (art. 161 ust. 2 ustawy - Prawo oświatowe). Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, będą przyjmowani do tych szkół na podstawie decyzji dyrektora placówki (art. 130 ust. 2 ustawy - Prawo oświatowe).
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności